Jste zde

Proč se nám prodloužil průměrný věk

Dost často slýcháváme názor, že díky vymoženostem moderní medicíny se nám prodloužil průměrný věk až o 25 let.

Z části jistě, ale hlavně je to proto, že zanikly příčiny, které dříve lidský věk zkracovaly:

– války, revoluce, nepokoje. Každý kdo na bojišti předčasně ukončil svůj život, přispěl ke snížení průměrného věku. Za první světové války to bylo kolem 10 milionů lidí, za druhé světové války dokonce 72 milionů lidí.

– žádná anebo jen minimální hygiena. V důsledku toho vznikaly infekční pandemie jako mor, tyfus, tuberkulóza, neštovice, chřipka a další. V roce 1918 to byla španělská chřipka, které podlehlo 20 milionu lidí (někde se uvádí až 50 milionů).

– vysoká úmrtnost novorozeňat většinou také vlivem špatné hygieny

-velmi fyzicky náročná práce. Mnoho chudých se v minulosti doslova udřelo.

– u žen celková sešlost a vyčerpanost z častých porodů. Dřív bylo zcela běžné, že žena měla 6 až 12 dětí. To ji na věku rozhodně nepřidalo, spíš naopak.

– k doktorům se nechodilo anebo jen v nejnutnějších případech.

Už víte, proč se nám prodloužil průměrný lidský věk? Samozřejmě i díky moderní medicíně, která za pomoci chemických léků udržuje staré a nemocné lidi při životě, bohužel často i za jakoukoliv cenu. Výsledkem je pak nemohoucí nebo dementní člověk, který není schopen vykonávat ani základní lidské potřeby. Má takový život ale vůbec smysl?

Průměrný věk se nám prodlužuje a přitom jsme čím dál méně zdraví. Roste počet závažných onemocnění, která se projevují i v mladším věku, často i u dětí. Pokud s tím nic neuděláme, bude hůř: vždyť jen zhoubných nádorů přibude o 6 % ročně!

Je možné se civilizačním chorobám vyhnout a dožít se vysokého věku při plné fyzické a psychické aktivitě? Ano! Sledujte nás, čtěte nás a dozvíte se více!